tvgry.pl Najnowsze Tematy Zwiastuny gier Zwiastuny filmów Współpraca
Standard
Premium HD

Posiadając Abonament Premium wyłączysz reklamy i pomożesz nam tworzyć nowe filmy.

Wideozapowiedź gry Fallout 4 - co Bethesda zrobi lepiej od czasu Fallouta 3?

3 641 wyświetleń 13 października 2015

Więcej tekstu, więcej WSZYSTKIEGO

Fallout 4 to ostatni wielki RPG tego roku. Premiera zbliża się wielkimi krokami - zbieramy dostępne informacje, aby zobaczyć, co czeka nas w kolejnej odsłonie postapokaliptycznego cyklu. Czy gra spełni wymagania fanów? Co z długością gry, rozwojem postaci i postaciami pobocznymi?

Komentarze Czytelników (65)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
14.10.2015 18:15
Raiden
odpowiedz
Raiden
98
Generał

@Flyby [32]
To podziwiaj dalej...
Jeżeli zatrzymamy się na stwierdzeniu, że F3 jest „be”, a NV jest super, to faktycznie nic nie osiągniemy, lecz gdy napiszemy czemu tak uważamy, to może i przerodzi się to w dyskusję na temat gier... (ok - marzenia)
ale jednak graczom często brak wiedzy, by stwierdzić, czemu NV > 3, chociaż dla tych, jak sam ich określiłeś, „obrońców z zakonu prawdziwych niepokalanych cRPG-ów”, było to lepsze doznanie.

Tu dochodzimy do podstawowego łańcuszka MDA (mechaniki >>> dynamiki >>> wartości estetyczne (doznanie)), która w przypadku Fallout 3 i NV szybko wskazuje różnicę pomiędzy tymi grami. Przede wszystkim quest design i jego korespondencyjna rola ze światem gry. Nikt tu nie twierdzi, że Fallout 3 to zły RPG. To po prostu zły Fallout - kreujący doznanie bliższe eksploracji (TES) niż ekspresji (Fallout 1, 2 i NV). Wydaje mi się też, że mam prawo wyrażać swoją opinię i dążyć do tego, by znów dane mi było przeżyć podobne doznanie jak w pierwszych częściach serii, czy też grze studia Obsidian, bez względu na to, czy ktoś z tak głębokimi kompetencjami w świecie psychologii lub projektowania gier jak ty, ma inne, pogardliwe zdanie wobec mojej osoby.

14.10.2015 20:52
Flyby
odpowiedz
Flyby
189
Outsider

[36]
"To podziwiaj dalej"
To podziwiam, Raiden, podziwiam ;)
Trochę się zaplątałem w ten;
"podstawowy łańcuszek MDA (mechaniki >>> dynamiki >>> wartości estetyczne (doznanie)), która w przypadku Fallout 3 i NV szybko wskazuje różnicę pomiędzy tymi grami"
- ale nic to, doskonałość i wymuskanie aparatu krytycznego, pogłębia doznawanie podziwu ;)
Troszkę mnie smuci kiedy te moje entuzjastyczne wysiłki na rzecz zrozumienia głębi krytyk postfalloutowych -
traktujesz jako "pogardliwe zdanie" wobec Twojej osoby. Nie wypada aż tak osobiście brać, mojej nieudolności i podstawowych braków, w wiedzy o temacie..
Poważniej, Raiden, traktując te nasze "spory" - to mnie one w ogóle cieszą..
Bo to trochę już tak jest, jak po premierach filmów, sztuk czy wciąż jeszcze, książek.. ;) Cały uczony zestaw recenzentów i krytyków, ocenia, gani, poleca.. Krzyżują się opinie, reagują lub nie twórcy, lecz zawsze decydujący głos ma odbiorca - widz, czytelnik lub gracz. Wyraża swoją ocenę tak jak potrafi - kupując i bawiąc się nabytkiem dłużej lub krócej. ;) Kiedy statystyki i pieniądze, twórców wraz z obstawą, zadowalają - jest kontynuacja i zadowolenie wszystkich ;) Wszystkich? No, powiedzmy, prawie wszystkich ;)
..napisałem "po premierach" ..miej na względzie że premiery Fallouta 4 - jeszcze nie było.

14.10.2015 23:25
stefanel
😃
odpowiedz
stefanel
73
Centurion

no i wszystko w temacie! F4 będzie bardzo wypośrodkowany, będą zachwyceni RPG-owcy i goście od strzelanek :)
dzisiaj się też dowiedziałem, że na Śląsku będzie nocna sprzedaż, prawdopodobnie w Media Katowice i Media Czeladź :)

15.10.2015 01:08
odpowiedz
Marcus64
35
Pretorianin

które dostali od tych pierwszych części, jak i od NV,

Nie zgodzę się z tobą że NV oddał te same doznania co dwie pierwsze odsłony Fallouta. owszem w NV względem Fallouta 3 było lepiej ale daleko do tego co było w F1 i F2, to były małe krople w morzu potrzeb i zmian.
To że dali Gekosy odgłosy,dźwięki,muzykę ze starych odsłon nie znaczy że dobrze oddali klimat. Bo tutaj dalej w NV fabularnie było słabo, świat pusty + lokacje tak zwane zapchaj dziury. To jest coś co będzie zapewne nawet w Falloucie 4.

przede wszystkim za... bycie zwyczajnie kiepską produkcją - nudną, drętwą i bez polotu.

Człowieku wiesz co ty za głupotę właśnie napisałeś ?? gra, nudna,drętwa i bez polotu w takim razie K^%$a mać trzymajcie mnie, jakim cudem gra wygrała GOTY w latach 90 ?? i jakim cudem gra zdobywała same 9/10 i 9,5/10

Czy ty aby na pewno wiesz czym jest Fallout ?? może ci się pomyliło z inną grą na literę F. Bo Fallout był na swoje czasy ponadczasowy, możliwość wykonywania głupiego questa na dwa albo trzy sposoby w latach 90 to robiło "WOW" wśród graczy.
Już nie wspominam o samym fakcie że w tej grze były WYBORY MORALNE i nie tylko, o fabule tutaj nie piszę bo Nawet Bethesda i Obsidian tutaj nie potrafiły podołać temu zadaniu i dać nam dobrą fabułę. Gra (Fallout 1) ciepło przyjęta przez graczy, oraz przez samych graczy wybrana na RPG ROku a ten pitoli że ....... ręce opadają, za to co napisałeś powinieneś klęczeć na grochu na dworze w deszczu i mrozie i bić się w klatę z tekstem "Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina... że nie wiedziałem co napisałem"

Tłumacze sobie twoją wypowiedź faktem że chciałeś zabłysnąć i że nie miałeś styczności z dwiema pierwszymi odsłonami, albo po prostu jesteś ze znacznie późniejszego pokolenia (Dzieci Crysisa i GTA IV)

15.10.2015 08:01
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

Już nie wspominam o samym fakcie że w tej grze były WYBORY MORALNE i nie tylko, o fabule tutaj nie piszę bo Nawet Bethesda i Obsidian tutaj nie potrafiły podołać temu zadaniu i dać nam dobrą fabułę.

Ale tak ogólnie to wiesz, że fabuła NV jest o wiele bardziej rozbudowana, a pod względem ilości wyborów bije na głowę wszystkie poprzednie części razem wzięte? Czy może myślałeś, że te wszystkie możliwe zakończenia wzięły się z dupy?
http://fallout.wikia.com/wiki/Fallout:_New_Vegas_endings

15.10.2015 08:25
Irek22
odpowiedz
Irek22
109
Grzeczny już byłem

Marcus64 [39]
Człowieku wiesz co ty za głupotę właśnie napisałeś ?? gra, nudna,drętwa i bez polotu w takim razie K^%$a mać trzymajcie mnie, jakim cudem gra wygrała GOTY w latach 90 ?? (...)

On pisał o Fallout 3.

15.10.2015 09:30
wilqu
😃
odpowiedz
wilqu
143
Wilk medyczny

Klasykę trzeba czcić bo...bo....bo to klasyka!

15.10.2015 11:00
odpowiedz
szef504
80
Centurion

Bardzo dobry materiał - wreszcie recenzent z prawdziwego zdarzenia z odpowiednim wykształceniem potrafiący wysłowić się w ojczystym języku. Tak trzymać!!!

15.10.2015 12:36
odpowiedz
Marcus64
35
Pretorianin

On pisał o Fallout 3.

W takim razie zwracam honor, My Bad.

Ale tak ogólnie to wiesz, że fabuła NV jest o wiele bardziej rozbudowana, a pod względem ilości wyborów bije na głowę wszystkie poprzednie części razem wzięte? Czy może myślałeś, że te wszystkie możliwe zakończenia wzięły się z dupy?

Nie liczy się ilość a liczy się jakość. Tej jakości zdecydowanie brakuję F3 i NV, to tak jakbyś się jarał na rzekome 16 zakończeń Wiedźmina 2 a każdy wie że to czysty pic na wodę.

Zakończenia jak ty to napisałeś "Z dupy" podobnie jest z NV. NV daleko do dwóch pierwszych odsłon mimo iż jest lepsze od F3. To jak pisałem wcześniej NV była zaledwie kroplą w morzu potrzeb i zmian.

15.10.2015 12:39
odpowiedz
zanonimizowany166638
152
Legend

I niby czym takim objawia się dupność tych zakończeń z NV?

A co do wyborów - tutaj akurat ilość ma znaczenie. Jeśli tylko idą za tym konsekwencje (co ma miejsce w NV), to ma to również wpływ na jakość, złożoność i głębię opowiadanej historii. "Bo mi się podoba" i "bo mi się nie podoba" to nie są wyznaczniki jakości.

15.10.2015 12:47
elathir
odpowiedz
elathir
53
Czymże jest nuda?

W sumie też jestem ciekaw, akurat na zakończenia F:NV nasze decyzje mają spory wpływ i jest tego sporo. Dla mnie to jedna z ważnych zalet tej gry.

15.10.2015 13:03
lordpilot
odpowiedz
lordpilot
165
Senator

NV daleko do dwóch pierwszych odsłon mimo iż jest lepsze od F3

Nev Vegas (IMO) spokojnie dwie pierwsze części przebija i to razem wzięte (o F3 nawet tutaj nie wspomnę, bo tą część rozjeżdża walcem i wypala lasem z karabinu plazmowego !). Oczywiście tyczy się to także zakończeń - nie dość, że jest ich więcej, to wprost wynikają z tego co robiliśmy i z kim :)

^^ To chyba spodobało mi się najbardziej - do pewnego momentu można kluczyć i kombinować, działać na wielu frontach, aż w końcu przychodzi moment, że nie ma przebacz i trzeba wybierać - jedziemy na własną rękę czy szukamy sojuszy? Pan House? NCR? Popierdoleńcy z Legionu Cezara? Bractwo Stali? A może jeszcze ktoś inny (coś mi świta, że pominąłem frakcję i to nie jedną !). Przy czym wyboru dokonuje się nie tak znowu pod sam koniec gry, co owocuje odmienną linią questów. Stare części zwyczajnie nie mogą tu podskoczyć - w NV sprzeczność interesów poszczególnych grup jest zrobiona po mistrzowsku.

Bo tutaj dalej w NV fabularnie było słabo, świat pusty + lokacje tak zwane zapchaj dziury.

^^ Rozumiem, że są "gusta i guściki", ale tutaj to zalatuje mocnym naginaniem rzeczywistości.

ps. Gdybyś Ty dla odmiany chciał "zabłysnąć" to informuje tylko, że Fallouta i Fallouta 2 kończyłem dziesiątki razy, tego pierwszego ostatnio w zeszłym roku (swoją drogą - to najkrótsza gra z serii), więc argument "jesteś za młody i na pewno nie grałeś" możesz od razu sobie darować.

15.10.2015 13:41
RnR9
odpowiedz
RnR9
27
Pustelnik

Seria Fallout mnie uwiodła w momencie, kiedy jeszcze jako dzieciak zagrałem w pierwszą część i nie mogłem wyjść z wrażenia, że ten mogę do woli zmieniać sobie ekwipunek mojego bohatera, który następnie ginął w starciu z kilkoma przerośniętymi skorpionami. Gra sprawiała mi kłopoty, ale nie oderwałem się, bo zakochałem się w klimacie postapo, podkręcany Mad Maxami czy filmami z Costnerem. W tym momencie już zdążyłem przejść wszystkie części i dodatki, nawet kilkakrotnie i z każdej z odsłon jestem zadowolony, bardzo. Nie doszukuję się, czego brakuje w kolejnej części, bo wiem, że to jest już coś nowego, coś następnego, kolejna odsłona i kolejne spojrzenie na ten sam cudownie zabójczy świat. Tactics też był skrytykowany, bo miał nieścisłości, ale ja pamiętam z tej gry tyle, że świetnie spędziłem czas mogąc prowadzić swoją drużynę z Bractwa i pomagać zaprowadzić porządek. I o ile nie jestem fanem craftingu to jednak chętnie bym skorzystał z tej opcji i wziął udział w budowaniu, albo wręcz odbudowywaniu tej cywilizacji. Dla mnie głównym minusem czwóreczki, który jakoś przeboleję, jest ta zmiana opcji dialogowych. Naprawdę nie lubię, kiedy w crpg postać, którą ja prowadzę, sama sobie wybiera kolejne wypowiedzi. Tu jednak mogliby wrócić do korzeni, gdzie poza zwykłymi wyborami wypowiedzi, mogliśmy też sami wpisać coś od siebie i wysłać te zapytanie do NPC. To było miłe, kiedy Gadające Głowy odpowiadały na to, co sam wpisałem, a nie co wybrałem.

15.10.2015 15:44
Flyby
😊
odpowiedz
Flyby
189
Outsider

[48]
"Nie doszukuję się, czego brakuje w kolejnej części, bo wiem, że to jest już coś nowego, coś następnego, kolejna odsłona i kolejne spojrzenie na ten sam cudownie zabójczy świat. Tactics też był skrytykowany, bo miał nieścisłości, ale ja pamiętam z tej gry tyle, że świetnie spędziłem czas mogąc prowadzić swoją drużynę z Bractwa.."

I to jest właśnie podejście które podzielam ;) W każdym Falloucie bawiłem się równie dobrze bo każdy pokazywał ten sam klimat i bohaterów na różne sposoby, zgodnie z możliwościami (trendami) rozwijającego się świata gier i jego twórców ;) To działo się na takich samach zasadach, jak we wszelkich innych dziedzinach twórczości małej i dużej - poczynając od malarstwa, poprzez sztukę filmową, teatr czy literaturę..Jeżeli tego się nie ogarnia, to pozostają niekończące się spory o kanony tworzenia gier - co, w jakimś sensie, też jest potrzebne (byle bez przesady) ;) Te spory, przywiązania do wzorców (kanonów) zaowocowały renesansem prostych gier, uzupełnieniem pomysłów, zbiórkami na gry - czyli bogatszą paletą wyborów dla graczy, poszerzeniem rynku..
No dobra, już wylazłem poza ramy wątku.. ;(

15.10.2015 19:43
odpowiedz
adi123321
116
Generał

fajny material
ale gra nigdy mi nie podpadla

15.10.2015 20:00
saito123
odpowiedz
saito123
59
Sam Fisher

Tak szczerze nie podoba mi się pomysł z budowaniem w Falloucie 4... Jakoś nie pasuje to do Fallouta... No, przynajmniej mi.

15.10.2015 20:11
odpowiedz
Truskawa1991
44
Centurion

A moim zdaniem pasuje do Fallouta, tyle w tej grze scrapu, dobrze, że można go jakoś zutylizować. Poza tym to opcjonalna aktywność, nikt do niej nie zmusza.

15.10.2015 21:16
WhiteWolfIron
odpowiedz
WhiteWolfIron
32
Chorąży

Pełne poparcie dla Raidena i Mephistopheles.

Hejt fanów pierwszych Falloutów nie był spowodowany tym, że wygląd 3 jest zupełnie inny. Autor filmu twierdzi że 3 zachowała duszę serii, z czym zdecydowanie się nie zgadzam. Zastanawiam się, czy w ogóle miał styczność z 1 lub 2 (nie mam tu zamiaru nikogo obrażać, jedynie taki wniosek wysnułem z niektórych wypowiedzi). Świat Fallouta można w skrócie bardzo prosto zobrazować. Diler w każdym zaułku, dziwka na każdej ulicy, wszechobecna przemoc i ogólna szarość świata. I nie. W przeciwieństwie do tego co wiele osób uważa, "szarość świata" nie polega na ubogiej palecie kolorów (a takich argumentów naczytałem się naprawdę sporo, nawet pod tym filmikiem zdaje się ich nie zabrakło), tylko na ciągłym poczuciu beznadziei. A co do samych kolorów, to chyba każdy się zgodzi że istnieje różnica między kolorową a cukierkową grafiką.

Fallout3 (i jak na razie zapowiada się, że również 4) nawet nie zbliżył się do tego pierwotnego klimatu. Vegas ideałem pod tym względem być może nie jest, ale jednak dociera do "starych" fanów. A wracając jeszcze do nowych gier. Uważam, że są to naprawdę świetne produkcje. Świetne gry w klimacie post-apo. Na każdą poświęciłem kilkadziesiąt godzin i jestem pewien że z 4 będzie podobnie. Ale to nie są Fallouty. Nie miałbym nic przeciwko gdyby 3 i 4 miały słowo "Fallout" w nazwie (jak Vegas), ale robienie jako kontynuacji gier które nie mają nic wspólnego z pierwowzorem, jest niestety zwykłym skokiem na kasę.

17.10.2015 15:10
Nolifer
odpowiedz
Nolifer
126
The Highest

Właśnie ja za to pokochałem serię fallout. Gdzie nie pójdziesz, każdy ledwo wiąże koniec z końcem, wszędzie potwory, rabusie, wszystko zniszczone, a ty błąkasz się z punktu a do b i próbujesz jakoś sobie poradzić. Ten klimat jest pożądany w 4 części, inaczej nic innego tego nie zrekompensuje.

17.10.2015 18:20
Hydro2
odpowiedz
Hydro2
124
Legend

Podpisuję się w pełni pod słowami @27 ;)

18.10.2015 10:10
Maniac
odpowiedz
Maniac
49
Konsul

A wg mnie opcjonalne budowanie i crafting to świetne pomysły. Nie podoba się, olewasz, ale ja będę budował aż furczy :p

21.10.2015 07:41
legolas93
odpowiedz
legolas93
45
Konsul

Urlop zaklepany na najciekawszą premierę w tym roku. War never changes. Dobrze, że wychodzi teraz Halo 5 to umili czekanie. Aha, śmiech dla hejterów obrońców krzy.. yyy... CdRed produkujących się powyżej. Co byście nie wynajdywali i tak Fallout odniesie większy sukces ;)

21.10.2015 10:19
odpowiedz
Gerr
59
Generał

Up w szkołach urlopów nie dają... mama zwolnienie napisała.

21.10.2015 11:15
odpowiedz
Truskawa1991
44
Centurion

A od kiedy rocznik '93 chodzi jeszcze do szkoły? Mniej jadu.

21.10.2015 11:39
Irek22
odpowiedz
Irek22
109
Grzeczny już byłem

Truskawa1991 [59]
A od kiedy rocznik '93 chodzi jeszcze do szkoły?

A kto powiedział, że jakaś liczba w nicku wskazuje datę urodzenia bądź wiek? Ja mam "22", choć gdy zakładałem tu konto już dawno mi tyle stuknęło; po prostu taka liczba akurat w tamtym momencie wpadała mi do głowy - uj wie dlaczego.
Gdyby ktoś miał nick np. Janek1347pl, to oznaczałoby, że ma co najmniej 668 lat?...

Zresztą, mam wrażenie, że Gerr nie odnosił się dosłownie do jego wieku, lecz stanu umysłu.

spoiler start

I Irek też nie mam na imię. Ba, nawet osobiście nie znam żadnego Ireneusza. Mój nick jest kompletnie z dupy.

spoiler stop

21.10.2015 12:05
odpowiedz
Truskawa1991
44
Centurion

Ok, poczytałem inne jego wypowiedzi, teraz rozumiem. :x

29.10.2015 19:23
Adrianun
odpowiedz
Adrianun
118
Senator

Fanem serii nie jestem, ale po cichu trzymam kciuki za czwartego Fallouta! :)

01.11.2015 11:55
legolas93
odpowiedz
legolas93
45
Konsul

Konkretnie pozamiata i tyle w temacie. Znając przeszłość to musiałaby się stać katastrofa by gra Bethesdy nie odniosła ogromnego sukcesu.

01.11.2015 19:38
odpowiedz
zanonimizowany1101535
23
Generał

Odniesie, co do tego raczej watpliwosci nie ma.

14.11.2015 19:00
Irek22
odpowiedz
Irek22
109
Grzeczny już byłem

No i "dynamiczne dialogi" zdały się psu na budę. Nawet wielu z tych, którym Fallout 4 generalnie się podoba przyznaje, że dialogi w tej grze to jedna z jej największych wad.
Z drugiej strony to nic wielce zaskakującego, bo problem dialogów w grach Bethesdy wcale nie tkwi w ich prezentacji. Tym razem Howard i spółka zauważyli, że coś jest nie tak z dialogami w ich grach, ale - po tylu latach i tylu wyprodukowanych tytułach - kompletnie nie potrafili zdiagnozować co to jest.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze

więcej

Popularne na tvgry.pl

Survival, w którym musisz przejechać 5000 kilometrów
14:15
28902299

Survival, w którym musisz przejechać 5000 kilometrów

8 319 wyświetleń 29 czerwca 2020

Dziwne zachowania graczy, na które twórcy BYLI GOTOWI
13:02
21536299

Dziwne zachowania graczy, na które twórcy BYLI GOTOWI

413 253 wyświetlenia 22 czerwca 2020

Najbardziej absurdalne błędy z patch notes
10:10
19120143

Najbardziej absurdalne błędy z patch notes

266 061 wyświetleń 22 czerwca 2020

Dlaczego EA tak szybko zabija swoje gry
12:27
19122298

Dlaczego EA tak szybko zabija swoje gry

396 528 wyświetleń 22 czerwca 2020