tvgry.pl Najnowsze Tematy Zwiastuny gier Zwiastuny filmów Współpraca
YouTube
Premium HD

Posiadając Abonament Premium wyłączysz reklamy i pomożesz nam tworzyć nowe filmy.

Assassin's Creed: Odyssey konta rzeczywistość

232 166 wyświetleń 3 października 2018

To jak tam było w tej antycznej Grecji?

Assassin's Creed: Odyssey zabiera nas w podróż do antycznej Grecji. Sprawdźmy jak ta odsłona serii Ubisoft radzi sobie z przedstawieniem tamtego okresu historycznego.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
03.10.2018 22:25
zanonimizowany1058903
49
Generał

Jak są smoki to i można zmieniać historię i udawać, że jest w porządku nie lubię takiej logiki, ponieważ trzeba sobie zrobić podziały na to jak żyli sobie ludzie na elementy fantastyczne i dysonans ludonarracyjny. Ludzie łatwo rozdzielą fantastykę od historii a kłamstwa związane z historią już nie zauważą i tu jest problem bo w głowach młodych ludzi pojawi się fałszywa wizja historii którą będą wierzyć.

15.10.2018 11:05
wytrawny_troll
odpowiedz
wytrawny_troll
26
Ele man tar

Coś tam przeczytane, uzupełnione. Niestety momentami źle zrozumiane.
1. Fałsz.
"Miasta które bardziej, bądź mniej za sobą nie przepadały."
To skąd Związek Morski? Nie powstał on na siłę, choć nią był później utrzymywany. Znamy później Związek Beocki, Koryncki itd. Czyli spora nieścisłość. Od jedności we współczesnym nacjonalistycznym rozumieniu Grekom epoki klasycznej wystarczyło pojęcie wspólnoty językowej i kulturowej czego przejawem były chociażby igrzyska sportowe. Greckie polis były takimi "mini republikami". Ale nie były aż tak zantagonizowane jak przedstawił w filmie jego autor.
2. Fałsz.
"Rewolta helotów i periojków czyli niższych klas społecznych"
Ok. O ile od biedy naginając fakty za niższą "klasę społeczną" można uznać periojków, którzy pozbawieni bezpośredniego udziału w życiu polityczny, cieszyli się całkowitymi swobodami ekonomicznymi. Wrzucenie do jednego kotła całkowicie zniewolonych helotów, na których urządzano sobie polowania. To już z przykrością stwierdzam bzdura piramidalna. Niewolnicy to nie klasa społeczna. To stan upodlenia pewnej grupy ludności.
3. Fałsz.
Znowu ta "pierwsza wojna peloponeska". Jest też moment, w którym autor o właściwej wojnie peloponeskiej mówi tak zwana. To która jest właściwa, a która tak zwana?
Po pierwsze zacznijmy od faktów.
W okresie pięćdziesięciolecia wybuchł konflikt Aten ze Spartą. Ale był on sprzężony z konfliktem Ateńsko- Libijsko- Egipsko-Perskim. Pytanie czy konflikt z lat 451- 446 można z czystym sumieniem nazwać tzw. pierwsza wojną peloponeską? Jeżeli założymy, że Egipt, Persja, Libia są częścią Peloponezu to ok. Ale, ale czy Persja i Egipt nie leżą na innych kontynentach. Chyba uczyłem się innej geografii niż autor filmu :-)
Tych baboli w próbie historycznego prostowania nieścisłości Ubisoftu w ACO jest więcej. Zamiast coś rozjaśnić to autor jeszcze bardziej skrzywił lub źle zinterpretował. Pewnie w dobrej wierze i chwała mu za to. Ale wyszło niezręcznie. W jednym zgodzę się z autorem filmu. To jest tylko gra i nie ma co na nią patrzeć przez pryzmat historii. Fajnie, że antyk ożywa na nowo chociażby w grach. Ponieważ film poza nielicznymi przypadkami i książki jakby ostatnio zapomniały o tym okresie. A szkoda.
Robiąc taki materiał autor chyba podszedł dość nonszalancko do tradycji badań historycznych nad wojną peloponeską. Tradycji sięgającej prawie dwa i pół tysiąca lat.
Osobiście bym się nie odważył. Brawo za odwagę niestety zmieszaną ze sporą niewiedzą. Szkoda podobnie jak w ACO potencjał był ale go zmarnowano :-)

post wyedytowany przez wytrawny_troll 2018-10-15 11:12:19
więcej

Popularne na tvgry.pl

Najlepsza gra, w której budujesz Polskę
12:35
18866192

Najlepsza gra, w której budujesz Polskę

301 465 wyświetleń 12 lipca 2019

Sekrety gier, których nikt nie miał odkryć
9:27
13509236

Sekrety gier, których nikt nie miał odkryć

7 674 wyświetlenia 15 lipca 2019

Psychologiczne pułapki, w które wpada każdy gracz
14:25
12621172

Psychologiczne pułapki, w które wpada każdy gracz

202 763 wyświetlenia 12 lipca 2019

Jak cheaterzy hakują ściany w grach
8:18
12271256

Jak cheaterzy hakują ściany w grach

241 389 wyświetleń 9 lipca 2019