tvgry.pl Najnowsze Tematy Zwiastuny gier Zwiastuny filmów Współpraca
Standard
Premium HD

Posiadając Abonament Premium wyłączysz reklamy i pomożesz nam tworzyć nowe filmy.

Przegląd Tygodnia - czy to koniec gniotów na Steamie? Nowe pomysły i zmiany Valve

1 320 wyświetleń 17 lutego 2017

Steam Direct i reszta nowości.

Valve ostatnio śmiało komunikuje pomysły na swój rozwój. W ostatnim tygodniu dowiedzieliśmy się kilku istotnych rzeczy, m.in. informacji na temat końca Steam Greenlight i zastępującego go Direct. Co to oznacza dla graczy oraz twórców? Jak Valve będzie walczyć z cheaterami w CS:GO? Czy płatne mody powrócą?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
18.02.2017 09:42
😐
victripius
89
Joker

Nudny ten przegląd tygodnia - nic ciekawego...

18.02.2017 15:27
2
odpowiedz
Grave
63
Pretorianin

"Mod nie został dokończony bo nie starczyło środków"
Płatny i tak mod nie zapewni środków dopóki nie zostanie sprzedany, chyba że chodziło tutaj o środki z modów sprzedanych wcześniej. Jakby taki mod był darmowy i dobry, to by była duża szansa, że zostałby oddany do rozwoju komuś innemu (to bardzo częsta praktyka wśród moderów).
Nie ma wątpliwości, że płatne mody będą oznaczać bardziej toksyczną i szczelną atmosferę i że pojawi się wylew płatnych zbroi dla konia itp., czyli coś, czego ludzie nienawidzą... Sęk w tym, że moderów nie będzie to obchodziło i będą często robić drobniutkie płatne mody choćby ludzie nie wiadomo jak się irytowali i nawet jakby zysk był z tego mały (bo lepszy mały niż żaden). Nie wiadomo co się stanie, gdy np. ktoś zrobi moda robiącego dokładnie to samo, tylko że darmowy odpowiednik, albo jak ludzie zareagują na moda który wymaga 5 innych modów, albo co jeśli ktoś np. zrobił skórkę w 5 innych kolorystycznie wersjach, które sprzedaje oddzielnie a potem pojawi się ktoś, kto będzie chciał zrobić moda pozwalającego dowolnie zmieniać kolor dla tej skórki?. Ogólnie pojawi się masa pokręconych sytuacji w których ludzie będą się gryźć i przykładów można podać naprawdę dużo - inspirowanie się czy kopiowanie, wykradanie elementów, źle wskazane wymagania, problemy z integracją modów, piractwo modów, brak wsparcia technicznego, bugi, porzucanie z brakiem możliwości przekazania, brak możliwości nieoficjalnego rozwoju (jeden mod potem rozwijany w różnych wersjach idących w innym kierunku), alternatywne wersje i rozwój odbierane jako zagrożenie, oskarżenia i rozprawy sądowe, wypuszczanie bubli ciągle z nowych kont, sprzedawanie jako całkowicie nowe mody modów z drobnymi modyfikacjami i poprawkami itd. itp.
Osobiście prawie nie moduję i tylko parę razy pomagałem moderom, ale jednak czuję, że jakoś w tym siedzę zwłaszcza, że na co dzień i tak pracuję jako programista, animator i grafik również na potrzeby gier. Sam mógłbym zarobić dzięki płatnym modom, ale moja ocena nie jest przyćmiona potencjalnym zyskiem tak jak u wielu moderów, których wypowiedzi słuchałem i czytałem. Już teraz widać co z ludźmi potrafi zrobić sama myśl o zysku - często chrzanią bzdury totalnie ignorując wszystkie poważne wady i patrzą na wpływ kasy w jakichś superlatywach. Do tego czasem udają, że są sceptyczni i coś nad tym myślą kiedy tak naprawdę myślą tylko i wyłącznie w jednym kierunku co na bank wielu ludzi drażni. Przykro się robi człowiekowi kiedy widzi jak kasa, której nawet jeszcze nie ma zaślepia ludzi.
Płatne mody to pomysł, który powinien się skupić na mobilizowaniu ludzi do tworzenia bardzo dużych modów (to w tym jest największy potencjał tego pomysłu), ale kiedy zaczynasz drążyć temat wyłazi na wierzch, że masa moderów twardo popierających pomysł ma w głowach jednak łatwy zarobek na drobnych modach jak np. nowe skórki, zmodyfikowany HUD itp.! To można wyłapać kiedy się zaczyna mówić o tym, żeby płatne robić tylko bardzo duże mody. Dziwne jest dla mnie, że tak głośno się mówi teraz jaki syf jest z całymi grami na Steam a nikt nie zwraca uwagi, że w przypadku modów będzie przecież z 10x łatwiej o taki syf!
Wspominałem, że pomagałem moderom, bo moderzy to nie zawsze dobrzy animatorzy, nie zawsze wszystko wiedzą, często dopiero się uczą itd. i oczywiście robiłem to za free... Jestem pewien, że ludzi takich jak ja jest pełno, ale czy znajdą się tacy ludzie po tym jak mody zaczną być płatne? Osobiście wtedy już nikomu nie pomogę za free, bo nie mam zamiaru zostać darmowym robolem na którym ktoś zarabia, potem wściekać się na ewentualnie złamaną umową i po prostu w jakimkolwiek stopniu ryzykować tym, że wyjdzie z tego później drama...

post wyedytowany przez Grave 2017-02-18 15:30:47
19.02.2017 15:09
📄
odpowiedz
zanonimizowany1167700
26
Pretorianin

ci to widza oczyma wyobrazni, zlote wrota - zlotego miasta szybko sie zawioda.

21.02.2017 14:26
😡
odpowiedz
Degenerat
13
Legionista

w Docie 2 nawet są oszuści cheaters haxy nie tylko w CS-e ciekawe co Gaiben zrobi z tym faktem

20.03.2017 20:53
😜
odpowiedz
Adrianun
109
Senator

Przegląd zdominowany przez Valve!

więcej

Popularne na tvgry.pl

Jak wygląda gracz według polskich seriali
10:45
17210186

Jak wygląda gracz według polskich seriali

7 209 wyświetleń 20 czerwca 2018

Widzieliśmy Cyberpunka 2077! Wszystko, co wiemy
19:00
12055334

Widzieliśmy Cyberpunka 2077! Wszystko, co wiemy

275 717 wyświetleń 13 czerwca 2018

Dlaczego Polakom nie podoba się Cyberpunk 2077?
15:00
11132551

Dlaczego Polakom nie podoba się Cyberpunk 2077?

219 555 wyświetleń 11 czerwca 2018

Absurdalne przypadki cenzury gier
9:00
10145398

Absurdalne przypadki cenzury gier

4 341 wyświetleń 20 czerwca 2018